top of page

Про організацію навчання

вихованців закладів позашкільної освіти

в умовах воєнного часу

У зв’язку із запровадженням в Україні воєнного стану, складною ситуацією в багатьох регіонах України, неможливістю внаслідок цього організації навчання дітей у очному режимі та з метою реалізації в цих умовах права дітей на освіту, зокрема позашкільну, Український державний центр національно-патріотичного виховання краєзнавства і туризму учнівської молоді (далі – УДЦНПВКТУМ) вживає заходів для організації дистанційного навчання.

Для доступу до матеріалів, що пропонуються, на сайті УДЦНПВТКУМ створено спеціальну сторінку «Знання для перемоги» (https://patriotua.org/znannia-dlia-peremohy/), на якій розміщено розклад пропонованих занять (додається) та самі матеріали чи посилання на них. При цьому перевагу надано формам подачі матеріалу, які передбачають асинхронну роботу, можливість для вихованців та всіх бажаючих переглянути матеріали у будь-який зручний для них час. Розклад занять оновлюватиметься щотижня.

Пропонуємо поінформувати педагогів та вихованців ваших центрів про можливість користуватися зазначеними матеріалами.

Водночас просимо по можливості надати наявні матеріали туристсько-краєзнавчого та національно патріотичного напрямів для використання в подальшій організації цієї роботи. Бажано надсилати матеріали, що мають цикловий характер (принаймні 3-4 заняття, що можуть розміщуватися поступово протягом декількох тижнів поспіль). Звертаємо Вашу увагу, що відповідно до рекомендацій кризових психологів, тривалість занять в даний період не повинна, як правило, перевищувати 20-25 хвилин, а відеоряд не повинен містити сцени насильства, зброю, вибухи, руйнування тощо. Крім того, рекомендуємо уникати використання матеріалів, що містять зображення спортивних карт та панорам місцевості. Матеріали, що пропонуються для розміщення, просимо направляти на електронні адреси juntur@ukr.net та al_dan@ukr.net (у зв’язку із складнощами доступу до адреси УДЦНПВКТУМ).

Додаткова інформація та координація цієї роботи за телефоном (067)6918945, (066)0596198 Олександр Наровлянський

Як працюють заклади освіти

під час воєнного стану – МОН

24 лютого 2022 року, в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб. Через це МОН закликає громадян зберігати спокій і розсудливість. Всі заклади освіти, за можливості, здійснюють навчання в дистанційній формі. МОН просить залишатися вдома.

З метою забезпечення відповідного режиму діяльності функціональної підсистеми МОН пропонуєт керівникам департаментів (управлінь) освіти і науки обласних державних адміністрацій, закладів вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти, підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління МОН, забезпечити:

·         надання освітніх послуг у встановлених обсягах, відповідно до визначених освітніх програм і планів, а також здатності швидкого відновлення освітнього процесу;

·         виконання заходів планів цивільного захисту на особливий період;

·         готовність до здійснення оповіщення органів управління та сил цивільного захисту, учасників освітнього процесу та працівників про виникнення надзвичайної ситуації; інформування про межі поширення, наслідки, способи та методи захисту, а також дії у зоні можливої надзвичайної ситуації;

·         уточнення та здійснення заходів щодо захисту учасників освітнього процесу, працівників підприємств, установ, організацій і прилеглих територій у разі виникнення надзвичайних ситуацій;

·         готовність наявних сил і засобів цивільного захисту, можливість залучення додаткових сил і засобів у разі виникнення надзвичайних ситуацій;

·         створення та використання об'єктових матеріальних резервів для запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків;

·         негайне інформування про загрозу виникнення надзвичайних ситуацій, порушення функціонування суб'єктів освітньої діяльності або загрозу припинення надання освітніх послуг органів управління освітою та цивільного захисту обласних державних адміністрацій, територіальних органів Служби безпеки, Державної служби з надзвичайних ситуацій і МОН;

·         у разі безпосередньої загрози життю та здоров'ю учасників освітнього процесу на об'єктах освіти вводити в дію Плани евакуації закладів освіти.

Посібник
щодо розмов із дітьми про війну від португальських психологів

https://nus.org.ua/.../posibnyk-shhodo-rozmov-iz-ditmy.../

 

Ми всі впевнені у перемозі України, але ніхто напевно не знає, коли саме закінчиться війна. Щоб зменшувати рівень стресу, найкраще – це перетворювати своє життя, навіть тимчасове, на нормальне.

Немає жодного героїзму в тому, щоб страждати. Прийняття реальності та нових умов життя – це те, що наблизить нас до перемоги. Будувати плани на майбутнє, мріяти, фокусуватись на тому, що ти робиш тут і зараз, – ось, що дасть нам сили впоратись зі всіма викликами. Адже після перемоги на нас чекатиме така кількість можливостей, що дух перехоплює.

Тож нумо приймати ситуацію, включатись у роботу, облаштовуватись та думати про майбутнє. Однозначно післявоєнний світ буде кращим. Перемога обов'язково за нами!

safe_image (1).jpg

Viber

для дистанційки: як давати учням фідбек, що мотивує

safe_image.jpg
1.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg

#Дистанційне навчання

у позашкільному закладі освіти.
#Скарбничка корисних посилань


Дистанційне навчання для позашкілля є інновацією, адже подання інформації у форматі он-лайн ускладнює проведення групових занять, особливо гуртків хореографії, вокальних, хорових чи гуртків спортивного профілю.
Разом з тим, поруч з виконанням щоденних домашніх завдань за програмою основної школи, які надходять в онлайн-режимі та вимагають самостійності, відповідальності і часу, керівники гуртків мають за мету розвантажити та зацікавити
дітей у новому форматі, дати можливість пофантазувати, попрацювати творчо, при цьому не виходячи за межі освітнього процесу. Саме від того як педагог вибудує взаємодію з вихованцями залежить продуктивна робота колективу гуртка.
Дистанційне навчання, що здійснюється за допомогою цифрових технологій, має наступні форми занять:
- чат-заняття - здійснюються з використанням чат-технологій, проводяться синхронно, тобто всі учасники мають одночасний доступ до чату;
- веб-заняття – дистанційні заняття, конференції, семінари, ділові ігри,
практикуми, проведені за допомогою засобів телекомунікацій та інших
можливостей Інтернету.
Найдоступнішими та найлегшими засобами зв’язку з вихованцями
гуртків та проведення онлайн-занять залишаються:

 месенджери (чат, групу, спільноту можна організувати на платформіFacebook);

 Телеграм (створення групи для переписки та обміну файлами, голосові повідомлення);
 Інстаграм (бесіда для переписки (фото не зберігається, лише створення скріншотів), запис голосових повідомлень та включення педагога у прямий ефір (в режимі онлайн діти можуть задавати запитання);
 Вайбер (чат для переписки та обміну файлами, можливе підключення понад 20 осіб, але без відеозвязку);
 Skype (можливість підключити в бесіду зі зв’язком хорошої якості до 30 осіб);
 YouTube-канали (можливість через посилання надавати доступ до відеозанять або ж поширювати вже змонтовані освітні ролики згідно обраної теми).
Найпоширеніші платформи для впровадження освітнього процесу:
Для молодших школярів:
 Study-Smile https://study-smile.com/ – платформа з розвиваючими завданнями об’єднані в навчальні програми для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.
 Розумники http://edugames.rozumniki.ua/ – безкоштовний тестовий доступ до всіх завдань за шкільною програмою 1-4 класів з української мови та математики.
 #Живі письменники https://nus.org.ua/articles/pysmennyky-zapysuyut-video-dlya-shkolyarivyak-tse-vykorystaty-na-urokah/ – інтерв’ю із сучасними письменниками й письменницями, де вони розповідають про дитинство, знайомлять із книжками, відповідають на запитання. До відео розроблені методичні рекомендації. У них є завдання не лише з мови та літератури, а й з математики, інформатики, дизайну та технологій і навіть образотворчого мистецтва.
 Вчи.юа https://vchy.com.ua/ – міжнародна онлайн-платформа, де учні початкової школи усієї України вивчають математику в інтерактивній формі.
 Matific https://www.matific.com/ua/uk/home/ – безкоштовний ресурс для вивчення
математики в ігровій формі для учнів 1-6 класів. Учні можуть вирішувати
задачі, проходити тести, досліджувати математичні концепції та прийоми.
Для школярів середніх класів:
 GIOS https://gioschool.com/ – платформа пропонує не розрізнені завдання, але повноцінно укомплектований урок. Актуальну шкільну програму для 5–9 класів учителі-методисти перетворили на інтерактивні уроки з анімованими відео-поясненнями, опорними конспектами і схемами, інтерактивними тестами і практичними завданнями.
 Віденська державна опера онлайн https://newsproteatr.blogspot.com/2020/03/videnskaoperaonline.html?m=1&fbclid=IwAR3KxygaZlQoGk002DbVM9QZbucmx2kqyV4hrCL0l9hn5irUAdwt37KRRDk –
починаючи з 15 березня 2020року, Wiener Staatsoper абсолютно безкоштовно транслюватиме записи минулих вистав опери і балету щодня через потокову платформу.
 Музеї світу онлайн https://vn.20minut.ua/kul-tura/podorozh-ne-vihodyachi-z-domu-39-muzeyivsvitu-yaki-mozhna-pobachiti-o-11042651.html?fbclid=IwAR0fZkAFvv3AWqMgNzDPHrbSm1oiCQrbwZqJWOYwyOWMqopQFDaM-Dd9k4 – подорож не виходячи
з дому: 39 музеїв світу, які можна побачити онлайн.
Для старшокласників:

 Easy English at Home https://www.youtube.com/channel/UC_zCzi-aXI8amceJAUVdNNQ
YouTube-канал із відео-уроками з англійської мови.
На всі 200 https://navsi200.com/videos/ – відеоуроки на теми ЗНО з мови та літератури кожного вівторка і кожної п’ятниці.

 Prometheus https://prometheus.org.ua/zno/ – платформа масових відкритих онлайн курсів для підготовки до ЗНО і не тільки.

 EdEra https://www.ed-era.com/zno/ –студія онлайн-освіти. Онлайн-курси, спецпроекти, інтерактивні підручники та блоги для підготовки до ЗНО.
ILearn https://ilearn.org.ua/ – це безкоштовна гейміфікована платформа з навчальним онлайн-курсами, тестами і вебінари для всіх, хто бажає вчитися і спішно скласти ЗНО.
Для педагогів :

 Quizlet https://quizlet.com/ – це безкоштовний онлайн-сервіс для створення та застосування флеш-карток та навчальних ігор у різних категоріях.
Classtime https://www.classtime.com/uk/ – ресурс для створення тестів, завдань, інтерактивних уроків.

 PlayPosit https://go.playposit.com/ - віртуальне освітнє середовище для
створення і спільного використання інтерактивних відео-уроків. Вчителі
можуть працювати з будь-яким онлайн-відео (скрінкасти, Khan Academy, ТЕД і т.д.) і перетворити традиційно пасивний зміст відео в активний ресурс для роботи з дітьми.
 Zoom https://zoom.us/ – це сервіс для організації онлайн-конференцій та відеозв’язку. Допоможе легко проводити онлайн-уроки. Тут можна
організовувати конференції та веб-семінари для різної кількості користувачів і спікерів.
 Classdojo https://www.classdojo.com/uk-ua/ – це сервіс, який допоможе максимально зімітувати шкільне середовище вдома. Він зроблений для кращої комунікації батьків, вчителів та дітей.
 Кrokotak http://krokotak.com/ та Pinterest – сервіс з чудовими ідеями для для створення дивовижних речей, улюблених картинок, збереження фотографій. За покроковою інструкцією діти зможуит створювати справжні шедеври разом з педагогами, батьками або ж самостійно.
 Behance https://www.behance.net/ – величезна кількість творчих проектів у таких сферах, як анімація, графічний дизайн, ілюстрація, мода, фотографія від креативних авторів з різних країн. Behance називає себе платформою, яка стирає кордони між талантом і можливостями.
 Google Classroom – безкоштовний сервіс для навчальних закладів. Мета – спростити створення, поширення і класифікацію завдань, прискорити обмін файлами між учителями і учнями. Реєструватись окремо не потрібно, достатньо мати пошту на Gmail.
 «One Note» та «Class Notebook» https://www.microsoft.com/ruRU/education/products/onenote/default.aspx – сервіс підійде для тих користувачів, які більше звикли до сервісів Microsoft. Блокнот поєднує функціонал «Microsoft Word», «Power point» та інших програм
 Віртуальна школа "Ранок" https://www.ranok.com.ua/game/virtualschool/ – сервіс який містить у собі онлайн-уроки за трьома рівнями навчання: рівень «Розвідники»
(1–4 класи), рівень «Дослідники» (5–9 класи) і рівень «Винахідники» (10–11 класи), дистанційні коучинги за темами, «ранкові зустрічі» (щодня о 9:30) та навчальні відеоролики, віртуальну педраду.
 Освітній проект «На Урок» https://naurok.com.ua/ для вчителів – сервіс для створення інтерактивних завдань для контролю знань і залучення учнів до активної роботи у класі та вдома. Також містить вебінари для вчителів від вчителів, інтернет-конференції та інтенсиви.
 Освітній проєкт: Міжнародна асоціація позашкільної освіти - МАПО і Кафедра позашкільної освіти ІПФ НПУ імені М.П.Драгоманова запроваджують проєкт «Заклади позашкільної освіти: Дистанційна робота», метою якого є організація дистанційного навчання закладами позашкільної освіти. Участь у проекті безкоштовна.
У рамках проєкту його учасники презентують свої успіхи і напрацювання з дистанційного навчання за різними напрямами позашкільної освіти у будь якій формі (відео-, фото- аудіо-, графічна, текстова інформація заняття, лекції, семінару,
уроку, консультації тощо). Для участі у проєкті потрібно:
 Зареєструватися у реєстраційній формі
https://docs.google.com/…/1FAIpQLSc_htANW0XO-Uiet…/viewform…
 Отримати офіційний банер учасника спільного проєкту «Заклади позашкільної освіти: Дистанційна робота».
 Розмістити на сторінці FB «Позашкільна освіта»
https://www.facebook.com/pou.org.ua/ свій проєкт і банер учасника.
 Вказати хештеги #ДистанційнаРобота_Позашкілля #МАПО #Позашкілля
#Позашкільна_Освіта #Позашкілля_Разом_Ми_Сила

277575663_347065157447638_7930937403924051867_n.jpg
277444435_346490784171742_9135755845298138283_n.jpg

На офіційному вебсайті Державної служби якості освіти створено сторінку «Заклади освіти в умовах воєнного стану» https://bit.ly/386Su33

На ній доступні рекомендації та відповіді на запитання щодо діяльності закладів освіти в умовах воєнного стану.

Сторінка регулярно доповнюється новою інформацією. #UAразом

В умовах війни учні особливо потребують підтримки. Вчитель може продемонструвати її перш за все власними стійкістю та спокоєм.

Як психологічно підтримати дітей та формуванню яких наскрізних умінь присвятити увагу https://bit.ly/3wPOGxG

Інформаційний матеріал підготовлено для Державної служби якості освіти в межах ініціативи «Система забезпечення якості освіти», що впроваджується в межах проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe, Support to Ukraine’s Reforms for Governance), та у співпраці з командою підтримки реформ Міністерства освіти і науки України. «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe) є проєктом міжнародної технічної допомоги, що реалізується компанією Alinea International та фінансується Урядом Канади. #UAразом

Позашкільна освіта турбується про кожну дитину!

І намагається створити простір, в якому буде комфортно всім.

Для зручності освітні заклади України

створили інтеркативний простір.

Запрошують діток різного віку і вподобань на заняття -

це достатньо просто: перейдіть за посиланням.

14:00

Гурток художнього слова "Скарбниця мудрості"

Викладач Касієва Г.О.

Тема: Дикція, скоромовки

https://youtu.be/eSTg_HsSu40

15:00

Гурток раннього розвитку "Пізнайко"

Викладач Кондратенко М.В.

Тема: Склад числа

https://youtu.be/f2WC5NwiXzs

16:00

Студія народного художнього колективу театр "Квадрат"

Викладач Мовчан І.І.

Тема: Сценічні рухи. Координація рухів.

https://www.youtube.com/watch?v=NRcCcz92ZME&feature=youtu.be

17:00

Зразковий художній колектив гурток сучасного танцю "А6"

Викладач Азарова Г.С.

Тема: Тренаж (1 підготовча група)

https://www.instagram.com/a6privatestudio/

17:00

Арт-студія "Художник"

Викладач Галушкевич С.Є.

Тема: Аплікація тюльпан

https://www.youtube.com/watch?v=sIfO4LEo2e8

18:00

Гурток «Я – фактор успіху»

Викладач Сокол Л.М.

Тема: Нейрографіка

https://youtu.be/aMNaxSZo2TQ

19:00

Вокально-хорова студія "Світанок"

Викладач Кукса З.В.

Тема: Співацька постава.

https://us05web.zoom.us/j/87116465191...

Meeting ID: 871 1646 5191

Passcode: 3CEZrF

19:00

Народний художній колектив театр "Квадрат»

Викладач Чернова А.О.

Тема: Підготовка п’єси «Маленький принц»

https://youtu.be/IDjgLGMjkWg

#UAразом

#ПозашкілляКиєва

#Все_буде_добре_Ок

kdbhtt

Департамент освіти і науки Києва

Все буде Україна

Все буде Україна! ОК!

#kdbhtt

#всебудеУкраїна #батькам #гуртом #вихованцям

Понеділок

1. Гурток «Початкове технічне моделювання». Тема заняття: «Акула» (вікова категорія: 7-10 років). Необхідні матеріали: аркуш паперу формату А4 (бажано синього кольору), білий папір формату А5, черворий папір, ножиці, клей, олівець. Початок о 15.00.

Посилання на відеодзвінок:

" https://meet.google.com/mpc-xbew-tgw

2. Гурток «Художній дизайн». Тема заняття: «Листівка для мами «Букет квітів» (вікова категорія: 7-11 років). Необхідні матеріали: кольоровий папір, аркуш картону, клей, ножиці. Початок о 15.30.

Посилання на відеодзвінок: https://meet.google.com/dsg-xkti-fmh

3. Гурток «Спортивна радіопеленгація». Тема заняття: «Вивчення умовних топографічних знаків» (вікова категорія: 9-14 років). Початок о 16.00.

Посилання на відеодзвінок:

https://us04web.zoom.us/j/74873152031...

4. Гурток «Розвиток математичних здібностей». Тема заняття: «Цікава математика» (вікова категорія: 9-12 років). Початок о 16.30.

Посилання на відеодзвінок: https://meet.google.com/fpm-qpfd-jro

Вівторок

1. Гурток «Оригамі». Тема заняття: «Виготовлення гаманця» (вікова категорія: 7-11 років). Необхідні матеріали: 2 аркуші паперу формату А4, ножиці, клей, олівці або фломастери. Початок о 15.00.

Посилання на відеодзвінок: https://meet.google.com/wnn-yuzt-dsa

2. Гурток «Об’ємна тканепластика». Тема заняття: «Квіткова композиція» (вікова категорія: 8-14 років). Необхідні матеріали: двосторонній кольоровий папір (зелений обов'язково), клей, ножиці. Початок о 15.30.

Посилання на відеодзвінок: https://meet.google.com/zof-bfmc-hwk

3. Гурток «Конструювання повітряних зміїв». Тема заняття: «Коробчатий змій Поттера. Технологія виготовлення» (вікова категорія: 11-15 років). Початок о 16.00.

Посилання на відеодзвінок: https://meet.google.com/jny-vmep-cap

Середа

1. Гурток «Оригамі». Тема заняття: «Робот з паперу» (вікова категорія: 7-10 років). Необхідні матеріали: аркуш паперу формату А4, ножиці, клей, олівці, 2 дерев’яні шпажки . Початок о 15.00.

Посилання на відеодзвінок: https://meet.google.com/dpc-zttu-dsg

2. Гурток «Моделювання з текстилю». Тема заняття: «Підставка під гаряче» (вікова категорія: 9-12 років). Необхідні матеріали: фетр, фоаміран на клейовій основі, клейовий пістолет, ножиці, папір. Початок о 15.30.

Посилання на відеодзвінок: https://meet.google.com/eyp-sbcw-rhs

3. Гурток «Юні фотоаматори». Тема заняття: «Основи композиції у фотографії. Секрет гарних знімків» (вікова категорія: 11-18 років). Початок о 16.30.

Посилання на відеодзвінок: https://meet.google.com/caj-fvsh-vtn

Четвер

1. Гурток «Початкове технічне моделювання». Тема заняття: «Виготовлення іграшки-антистрес» (вікова категорія: 7-10 років). Необхідні матеріали: 2 аркуші паперу формату А4 різного кольору, ножиці, клей, простий олівець, лінійка (краще на 30 см). Початок о 15.00.

Посилання на відеодзвінок: https://meet.google.com/yxj-qmuq-eeu

2. Гурток «Художній дизайн». Тема заняття: «Нетрадиційні техніки малювання «Метелик» (вікова категорія: 8-13 років). Необхідні матеріали: фарби, папір, простий олівець, джгут або вовняна груба нитка. Початок о 15.30.

Посилання на відеодзвінок: https://meet.google.com/spq-dbce-siv

3. Гурток «Конструювання повітряних зміїв». Тема заняття: «Розбірний коробчатий повітряний змій. Технологія виготовлення» (вікова категорія: 11-15 років). Початок о 16.00.

Посилання на відеодзвінок: https://meet.google.com/upg-sbmd-kfx

4. Гурток «Радіоелектронне конструювання». Тема заняття: «Електризація тіл» (вікова категорія: 11-18 років). Початок о 16.30.

Посилання на відеодзвінок: https://meet.google.com/bxp-thdb-kkf

П’ятниця

1. Гурток «Початкове технічне моделювання». Тема заняття: «Виготовлення паперового горнятка» (вікова категорія: 7-10 років). Необхідні матеріали: аркуш паперу формату А4, ножиці, клей. Початок о 15.00.

Посилання на відеодзвінок: https://meet.google.com/hiu-xges-fom

2. Гурток «Природний матеріал в дизайні». Тема заняття: «Виготовлення квітки з природного матеріалу» (вікова категорія: 8-12 років). Необхідні матеріали: шишка соснова, кольоровий папір, олівець, ножиці, клей, пензлик. Початок о 15.30.

Посилання на відеодзвінок: https://meet.google.com/pdj-xdwm-deo

3. Гурток «Спортивна радіопеленгація». Тема заняття: «Вивчення умовних топографічних знаків». (вікова категорія: 9-14 років). Початок о 16.00.

Посилання на відеодзвінок: https://us04web.zoom.us/j/76024622425...

4. Гурток «Математичний». Тема заняття: «Математика для «ледачих» (вікова категорія: 13-16 років). Початок о 16.30.

Посилання на відеодзвінок: https://meet.google.com/kfs-vgcb-eii

Субота

1. Гурток «Об’ємна тканепластика». Тема заняття: «Волинська лялька-мотанка» (вікова категорія: 8-13 років). Необхідні матеріали: шматок будь-якої тканини або носова хустинка, нитки для в’язання або вишивання, тоненька стрічка, картон, олівець, ножиці. Початок о 15.30.

Посилання на відеодзвінок: https://meet.google.com/vpx-ijsv-kxk

2. Гурток «Юні фотоаматори». Тема заняття: «Види портретної зйомки» (вікова категорія: 11-16 років). Початок о 16.30.

Посилання на відеодзвінок: https://meet.google.com/qmm-ddwu-qfj

Шановні колеги!

Кіровоградський обласний центр дитячої та юнацької творчості

Запрошуємо взяти участь у пізнавальних заходах заочного формату

(індивідуальний залік + паралельно - командний з 2-х учасників):

 

1. Пізнавальна гра - квест «Здоров’я людства – відповідальність кожного», присвячена Всесвітньому Дню здоров'я

Дата проведення: 7 квітня 2022 року, 10.00-17.00

Умови: учасникам пропонується зайти на сайт https://goo.su/TYVHp де є 12 вкладинок та посилання на гуглформу, яку потрібно відкрити. Далі учасники послідовно відкривають вкладники, читають коротку інформацію, яка підводить їх до виконання того чи іншого завдання. Результати цих завдань учасники заносять у гуглформу.

 

2. Всесвітній Кубок з інтелектуальної гри «Брейн-ринг»

(Х-ХІ етапи XХІІІ відкритого Чемпіонату Кіровоградської області з інтелектуальних ігор серед школярів сезону 2021-2022, присвяченого 30-річчю Незалежності України)

Учасники 15 квітня 2022 року у будь-який час з 12.00 до 17.00 заходять самостійно за посиланням https://forms.gle/MgZJqoEkSuJhZYCu5 або https://goo.su/Krk9 у Google форму, заповнюють довідкові дані і відповідають на 48 питань (за форматом класичної гри «Ерудит-лото», але з питаннями «Брейн-рингу» і 10 варіантами відповіді – треба вибрати один).

 

3. Всесвітній Кубок з інтелектуальної гри «Що? Де? Коли?»

(ХІІ-ХІІІ етапи XХІІІ відкритого Чемпіонату Кіровоградської області з інтелектуальних ігор серед школярів сезону 2021-2022, присвяченого 30-річчю Незалежності України)

Учасники 29 квітня 2022 року у будь-який час з 12.00 до 17.00 заходять самостійно за посиланням https://forms.gle/eSi3tcns2SkTiqHeA або https://goo.su/PuBubEB у Google форму, заповнюють довідкові дані і відповідають на 30 питань (за форматом класичної гри «Ерудит-лото», але з питаннями «Що? Де? Коли?» і 10 варіантами відповіді – треба вибрати один).

 

Групи учасників: дитяча - учні до 7 класів (включно); ювенальна - учні 8 та 9-х класів; юніорська - учні 10-11-х класів; молодіжна – студенти тощо (18-24 роки); педагогічна – 24-124 роки; батьківська – 24-124 роки

Усі учасники (без винятку) у кожній групі нагороджуються дипломами.

Ресурс розміщення дипломів -  https://goo.su/lzpi  (оформлення - до 10 робочих діб).або

https://drive.google.com/drive/folders/1OLavr6t7_2MU-8KQVl_98X_OVy6Lcrlm?usp=sharing

Регламенти заходів: https://goo.su/kWWcvU або https://drive.google.com/drive/folders/1DHWw5Ez1sKBgqJgzAdXOj6NygfCG8B3K?usp=sharing

Інформаційна підтримка - Fаcebook https://www.facebook.com/groups/332910381225399

Координатор - Кизименко Валерій Олександрович, методист Кіровоградського обласного ЦДЮТ. Електронна пошта (для апеляцій тощо): kizval@ukr.net.

1.bmp

Педагогам потрібно звернути увагу на необхідність психологічної підтримки дітей!

Відповідні матеріали розміщено на сайтах Міністерства освіти і науки України

та Інституту модернізації змісту освіти за посиланнями:

1. Інформаційні матеріали «Психологічна турбота про дітей під час військових дій;

2. Всеукраїнський розклад (психологічні хвилинки);

3. Проєкт психологічної підтримки «ПОРУЧ» (групи психологічної підтримки для підлітків, для батьків, для психологів) - спільний проєкт Міністерства освіти і науки України, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії та ГО «ВГЦ «Волонтер»;

4. Матеріали для використання в роботі, записи вебінарів, «Гаряча лінія», контакти психологів тощо.

hqdefault.jpg

Мінна безпека актуальна в Україні останні 80 років. Нерозірвані снаряди та міни з часів Другої світової війни знаходять на українській землі й досі. Ситуація загострилася з 2014 року, після вторгнення Російської Федерації на територію Криму та Донбасу. А з 24 лютого 2022 року це питання набуло катастрофічних масштабів.

Повномасштабне військове вторгнення Росії в Україну та ведення активних бойових дій, постійні обстріли, мінування об’єктів цивільної інфраструктури — як наслідок — значна частина України стала вкрай небезпечною. Навіть попри припинення бойових дій у деяких регіонах, жити на цих територіях зараз ризиковано. За попередніми оцінками Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС), російськими мінами та боєприпасами забруднено 300 тисяч км2, що становить майже половину території України.

В ООН заявляють, що Україна наближається до найбільш замінованих країн світу. Досі вважалося, що найбільша кількість мін — в Афганістані, а також Камбоджі, Лаосі, Анголі й Боснії та Герцеговині. Українська земля буквально нашпигована залишками ракет і снарядів, протипіхотними мінами та іншими вибухонебезпечними предметами, які можуть здетонувати та зашкодити життю людей будь-якої миті.

Процес знешкодження мін — у десятки разів триваліший і складніший, ніж мінування. За оцінками експертів, на повне розмінування країни потрібно 10–15 років. А виконавчий директор Асоціації саперів України Тимур Пістрюга вважає, що основну частину можна буде очистити за кілька років, але повне знешкодження боєприпасів триватиме десятиліттями.

Як заявляє уряд, українські сапери знешкоджують тисячі вибухонебезпечних предметів. ДСНС створила інтерактивну мапу, де за процесом розмінування можна спостерігати онлайн. На цьому ж сайті можна повідомити про мінування.

Відступаючи на півночі та сході України, війська РФ рясно замінували територію та житлові будівлі українців. Попри відмову більшості країн світу від протипіхотних мін і заборону їхнього використання, російська армія застосовує їх всюди, де побувала на території України, та навіть випробовує протипіхотні міни нового зразка, такі як ПОМ-3 («Медальйон») та інші. У Броварському районі біля Києва вже було виявлено ПОМ-2, а в Бучі — ОЗМ-72. Росіяни залишають їх там, де є цивільне населення. Протипіхотні міни спрямовані здебільшого на ураження живої сили супротивника, спрацьовують від ваги 3–5 кілограмів і є знаряддям війни невибіркової дії.

Росія разом із ще кількома країнами світу не визнала і не підписала Конвенцію про заборону застосування, накопичення запасів, виробництво і передачу протипіхотних мін та про їхнє знищення.

Російські окупанти масово встановлюють заборонені міжнародним правом міни-пастки, мінують інфраструктурні об’єкти, приватне житло. В усіх населених пунктах, де побували росіяни, є заміновані території, де поставлені розтяжки та пастки. Зокрема це залишки нерозірваних вибухонебезпечних предметів, касетних боєприпасів від систем залпового вогню «Смерч», «Град», «Ураган», ручні гранати, мінометні міни, артилерійські снаряди, некеровані ракети з літаків і вертольотів, залишки ракет «Калібр» та «Іскандер».

Крім цього, окупанти вдаються до дистанційного мінування. Вони здійснюють залпи для масового забруднення української землі новітньою інженерною системою «Земледелие». Вона мінує територію на відстані від 5 до 15 кілометрів.

Також РФ використовує морські міни у Чорному морі як безконтрольні дрейфуючі боєприпаси. Міністерство закордонних справ України заявляє, що свідоме вживання Росією таких мін перетворює їх на зброю, яка загрожує цивільним суднам і їхнім екіпажам на території не тільки Чорного та Азовського морів, але й Керченської та Чорноморських проток.

В Україні замінована велика територія сільськогосподарських полів. Спеціалісти застерігають, що немає таких типів мін, які можна було б знешкодити самостійно. Якщо ви виявили міну чи інший небезпечний предмет, необхідно звернутися в поліцію чи до військової частини, які потім передають інформацію до МНС. Також про знайдену міну можна повідомити за допомогою проєкту Military.feodal. А якщо на полях або поруч із ними проводилися чи проводяться бойові дії — не можна починати роботу з посівної без дозволу військового коменданта чи командира частини, яка розташована поруч.

Крім того, слід украй обережно пересуватися місцевістю, де були «прильоти» ворожих ракет, навіть якщо це центр або захід України, де не йдуть активні бойові дії. На таких територіях є загроза вибухів касетних боєприпасів. Їх можуть доставляти снарядами артилерії, ракетами, бомбами. Касета містить у своєму корпусі бойові елементи, які вона розкидає на значну відстань після того, як зупиниться у певній точці. Вміст касетних частин — це вибухова речовина та вражаючі елементи у вигляді сталевих кульок. Касетні боєприпаси можуть бути схожі на банки з-під напоїв або автомобільні масляні фільтри. Зазвичай вони детонують самостійно протягом 24 годин і більше. Але можуть спрацювати не одразу через дефект або тривале зберігання в неналежних умовах. Мініснаряди касетної бомби можуть пролежати на землі протягом місяців, а то й років після «прильоту», тим самим створюючи загрозу для цивільного населення.

Мінна безпека: загальна інструкція та правила

«Сюрпризи» російські військові залишають не тільки в будинках, а й в парках, лісах і просто на вулицях. Деякі розтяжки спеціально маскують. Про ймовірне замінування можуть свідчити окопи, траншеї, сліди «прильотів», зруйновані автомобілі та будівлі, залишки військової техніки та інші залишки військової діяльності.

З початку війни Росії проти України неодноразово траплялися випадки, коли цивільні, зокрема й діти, ранилися чи гинули від мін. Іноді — саме через незнання правил безпечного поводження з мінами.

Якщо обставини все ж змушують вас повернутися на деокуповану територію зараз, або ви продовжуєте проживати в зоні бойових дій, рекомендуємо запам’ятати та чітко дотримуватися правил мінної безпеки.

1. Уникайте небезпечної місцевості. Звертайте увагу на офіційні встановлені знаки. Якщо ви бачите неофіційні, зроблені людьми з підручних засобів, попереджувальні знаки, цю територію рекомендують сприймати також як заміновану. Оминайте колишні військові позиції, оборонні укріплення, залишки військової техніки, покинуті будинки та споруди. Не ходіть лісами та полями.

2. Не торкайтеся невідомих предметів. Небезпечним може бути навіть те, що має безпечний вигляд. Зашкодити можуть не лише міни, але й боєприпаси, які впали на землю і не розірвалися, вибухонебезпечні предмети або навіть їхні уламки, стріляні гільзи, снаряди, патрони тощо.

3. Будьте проінформовані. Навчіться розрізняти види небезпечних предметів, аби їх виявляти. Треба розуміти, що зазвичай такі об’єкти маскувального кольору: зеленого, коричневого, сірого. А міни чи снаряди бувають дуже різної форми: і прямокутні, і круглі, і квадратні, і довгасті. Крім того, вони мають різні механізми спрацьовування: натискання, розрив дроту, електричний сигнал, рух тощо.

На сайті Ukraine CAT-UXO є фотокаталог знайдених в Україні вибухонебезпечних залишків війни (Unexploded Ordnance). А ДСНС охарактеризували 9 видів небезпечних мін, які розкидали російські окупанти в Україні.

Основні ознаки, які вказують на підозрілий предмет:

– предмет розміщений в людних місцях без нагляду;
– наявність підозрілих звуків, які йдуть від предмета;
– зовнішня схожість предмета із боєприпасами та піротехнічними виробами;
– наявність розтяжок, дротів, мотузок, скотчу, що тягнуться від предмета;
– наявність джерел живлення;
– характерний запах (гасу, розчинника, пально-мастильних і хімічних речовин тощо);
– наявність сторонніх підозрілих предметів у дверях, вікнах, дереві, закріплених за допомогою дроту, мотузок, важелів, шнурів тощо.

Пам’ятайте, якщо ви знайшли підозрілий предмет:

– спершу зупиніться та заспокойтеся; роздивіться навколо й оцініть, чи є інші небезпеки поблизу;
– в жодному разі не чіпайте предмет, не намагайтеся самостійно знешкодити його, не заливайте рідинами, не засипайте ґрунтом, не накривайте;
– відійдіть на безпечну відстань (100–300 метрів) тим самим шляхом, яким ви йшли раніше; якщо це неможливо, зайдіть в укриття або за міцну огорожу;
– запам’ятайте місце розташування предмета;
– припиніть всі роботи в місці виявлення предмета (заглушити двигуни, зупинити техніку);
– не паліть, не користуйтеся засобами радіозв’язку чи мобільними телефонами біля предмета;
– повідомте про знахідку підрозділам ДСНС (101) або поліції (102);
– за можливості, перебуваючи на достатній відстані, зробіть фото предмета та місця його розташування;
– попередьте перехожих про можливу небезпеку: можна зробити табличку чи повісити на паркан або дерево яскраву ганчірку або скотч;
– дочекайтеся приїзду спеціалістів і вкажіть місце розташування цього предмета.

Як навчати мінній безпеці дітей

Міни-пастки можуть встановлювати де завгодно, маскуючи їх під різні предмети. Це можуть бути мобільні телефони, дитячі іграшки, сумки, коробки з гуманітарною допомогою, пачки цигарок, зброя, обкладинка документів тощо. Російські загарбники мінують іграшки та блискучі предмети, аби привернути увагу саме дітей. Уряд, міжнародні організації та громадські активісти створили ресурси для малечі та підлітків, які допоможуть їм навчитися виявляти підозрілі предмети та завдяки яким вони зможуть вивчити правила поведінки.

1. Мінреінтеграції спільно з видавництвом «Ранок» розмістило у відкритому доступі книжку «Мінна безпека не без ПЕКа», яку важливо прочитати батькам разом із дітьми. Посібник у вигляді коміксу розповідає про правила поведінки в разі виявлення вибухонебезпечних предметів.

2. Стопміна — це освітній проєкт, спрямований на підвищення поінформованості та обізнаності дітей і дорослих щодо ризиків від вибухонебезпечних предметів. Його створила Данська Рада у справах біженців.

3. UNICEF розробила спеціальний комікс «Суперкоманда проти мін», щоб донести до якомога більшої кількості дітей правила мінної безпеки. Його можна читати онлайн безкоштовно.

4. У вільному доступі є ще один комікс, який українські волонтери розробили власним коштом для дітей з прифронтових територій ще на початку війни. Графічна новела «Савка і Баклан — замінована прогулянка» створена для дітей молодшої школи. Її можна завантажити на сайті Львівського Центру дослідження безпекового середовища «Прометей».

Місцева влада радить тим, хто евакуювався, не поспішати повертатися на звільнені території. Спочатку треба дочекатися розмінування. Проте основні правила поводження з підозрілими та вибухонебезпечними предметами такі:  не чіпай, не підходь, повідом службу порятунку за номером 101! 

bottom of page